Baszta „Pachołków Miejskich” - Lubsko

Adres: Mikołaja Kopernika 28, 68-300 Lubsko, Polska.

Strona internetowa: polska-org.pl.
Specjalności: Obiekt historyczny.
Inne ważne informacje: Parking dostępny dla osób na wózkach, Wejście dostępne dla osób na wózkach, Odpowiednie dla dzieci.
Opinie: Ta firma ma 115 recenzji na Google My Business.
Średnia opinia: 4.4/5.

Lokalizacja Baszta „Pachołków Miejskich”

Baszta „Pachołków Miejskich” Mikołaja Kopernika 28, 68-300 Lubsko, Polska

Baszta „Pachołków Miejskich” to obiekt historyczny, który znajduje się w Lubsku przy Adresie: Mikołaja Kopernika 28, 68-300 Lubsko, Polska. Jest to wieża, która w przeszłości pełniła funkcję obronną i dziś jest jednym z interesujących zabytków miasta.

Cechą charakterystyczną tej baszty są „Pachołki Miejskie”, które są widoczne na jej zewnątrz. Są to kamienne konsolki, które zdobią ściany wieży i które dawniej służyły jako podpory dla drewnianych wykuszy, z których strzelano w przypadku ataku.

Obiekt jest dostępny dla osób na wózkach, co oznacza, że każdy może go zwiedzać, niezależnie od swojego wieku lub stanu zdrowia. Dodatkowo, w pobliżu baszty znajduje się parking, co ułatwia dojazd i znalezienie miejsca parkingowego.

Baszta „Pachołków Miejskich” jest odpowiednia dla dzieci, co czyni ją idealnym miejscem na wycieczkę rodzinną. Dzieci mogą tu nauczyć się o historii miasta i zobaczyć bliżej średniowieczne budowle.

Na stronie internetowej polska-org.pl można znaleźć więcej informacji na temat baszty oraz innych interesujących obiektów w Lubsku. Strona zawiera też opcję kontaktu, dzięki czemu można zaplanować wizytę lub zadysponować przewodnika.

Na portalu Google My Business Baszta „Pachołków Miejskich” ma 115 recenzji, a średnia ocena wynosi 4.4/5. Recenzje w większości pozytywne, co świadczy o wysokiej jakości obsługi i zainteresowaniu turystów tą atrakcją.

W rekomendacji końcowej zachęcamy do odwiedzenia Baszty „Pachołków Miejskich” i zapoznania się bliżej z historią Lubska. Polecamy też sprawdzenie oferty innych interesujących obiektów historycznych w regionie oraz skorzystanie z możliwości kontaktu przez stronę internetową polska-org.pl.

Recenzje dla Baszta „Pachołków Miejskich”

Baszta „Pachołków Miejskich” - Lubsko
Piotr Piotrowski
5/5

Jest to jedyna pozostałość po murach miejskich Lubska. Kiedyś była tu również Brama Żarska, jednak została rozebrana wraz z resztą murów miejskich. W XX wieku dobudowano do baszty kamienice z bramą nad ulicą. Na pewno jest to atrakcja tego miasta.

Baszta „Pachołków Miejskich” - Lubsko
Michał Czmur (Czmurek)
5/5

Super sprawa dla miłośników historii i średniowiecza i tej nowszej. Na tej wieży podobno za 3 rzeszy była swastyka. Ślady ponoć kiedyś widoczne, teraz wieża jest cała zarośnięta.

Baszta „Pachołków Miejskich” - Lubsko
Andrzej Ksawery
4/5

Sama baszta jak i miejscowość bardzo interesujące. Wielki minus to to że dla turystów, lokalne władze pozostawiają tylko...wyobraźnię. Brak informacji co i gdzie można zobaczyć. Tabliczka opisująca Basztę..zarosnieta i pokryta bluszczem.

Baszta „Pachołków Miejskich” - Lubsko
Jakub Szeptun
4/5

Można zrobić sobie tutaj 30 minutowy spacer dookoła starówki. Oprócz wieży jest też parę innych urokliwych miejsc.

Baszta „Pachołków Miejskich” - Lubsko
JACEK LEWANDOWSKI
1/5

Brawo dla władz miasta za wyeksponowanie tablicy informacyjnej o obiekcie!!? Ledwo ją znalazłem w tym gąszczu A byłem tam pierwszego Maja. Ciekawe kto ja zobaczy za miesiąc.

Baszta „Pachołków Miejskich” - Lubsko
Paweł „Kwiatek” Kwiatkowski
5/5

Baszta Pachołków Miejskich w Lubsku, zwana również wieżą Bramy Żarskiej lub Basztą Katowską jest pozostałością po średniowiecznych obwarowaniach otaczających miasto. Mury zostały wymienione w dokumentach już w 1283 roku. Baszta jest zbudowana pod koniec XIV wieku z cegły w stylu gotyckim, założona na planie koła, siedmiokondygnacyjna. W 1834 roku do wieży przeniesiono z ratusza więzienie. Prawdopodobnie w tym okresie powstała nazwa Wieża Pachołków. W okresie międzywojennym do Bramy dostawiono duży budynek mieszkalny. Spod Baszty łatwo dojść deptakiem na plac Wolności, na którym stoją dwie cenne budowle: kościół parafialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz renesansowy ratusz a w przeciwnym kierunku można trafić do hotelu i restauracji „Duet” położonego nad rzeczką Lubszą.

Miejsca sprzedaży:
Recepcja hotelu „Duet” ul. Reja 3, Bar „Eliasz” pl. Wolności 6

Baszta „Pachołków Miejskich” - Lubsko
Tomek Żuk
5/5

Już w XIII w. istniał system obronny składający się z wałów ziemnych, palisady, fosy i drewnianych bram, o czym wspomina przywilej z 1283 r. W obręb tych umocnień włączony był także zamek. W XIV w. poszerzając obszar fortyfikacji, zmieniono drewnianą palisadę na mur z kamienia polnego wzmacniając go 16-ma basztami i dwoma furtami. Od XVII w. średniowieczne mury tracą swoją funkcję i popadają w ruinę. Od 1832 r. stopniowo zaczęto je rozbierać na materiał budowlany, zachowując jedynie bramę Żarską.

Baszta „Pachołków Miejskich” - Lubsko
Magdalena Moskwa
5/5

Polecam wejście na basztę, z góry widok jest naprawdę piekny. Po drodze w salach są prace malarskie lubskich artystów, również godne uwagi. Podobno, aby dostać się do baszty, trzeba zgłosić się do wydziału promocji w Urzędzie Miejskim.

Go up