Tak wykorzystasz popiół drzewny.

Tak wykorzystasz popiół drzewny z paleniska albo pieca.

Popiół drzewny z paleniska ogrodowego można wykorzystać. – Zdjęcie autorstwa Berend de Kort z Pexels

Najczęściej pojawiające się pytania dotyczące popiołu drzewnego to:

Czy to prawda, że popiół jest dobrym nawozem i czy może być stosowany do wszystkich roślin?

Popiół można stosować jako nawóz uzupełniający, gdyż zawiera wartościowe dla roślin składniki, m.in. cenny potas i fosfor. Nie należy go dawać pod rośliny kwasolubne (np. rododendrony, borówki amerykańskie, hortensje, tuje oraz iglaki), gdyż ma sporo wapnia, a te rośliny nie znoszą gleby o odczynie wapiennym.

Czy to prawda, że zawiera składniki niekorzystne dla roślin?

Niekorzystne dla roślin mogą być zawarte w popiele takie pierwiastki jak cynk i miedź, dlatego nie należy sypać go pod rośliny zbyt dużo i zbyt często. Popiół nie zastąpi nawozów azotowych, dlatego wiosną trzeba pamiętać o koniecznej dawce azotu.

Czy można podsypywać popiołem te same rośliny kilka razy?

Nie należy sypać popiołu ciągle pod te same krzewy tylko dlatego, że macie do nich blisko z domu. Można podsypać niewielką dawkę popiołu w ciągu zimy powtórnie pod te same rośliny, ale na tym koniec.

Czy posypywanie ścieżek wiele razy w ciągu zimy nie wpłynie niekorzystnie na glebę i rośliny posadzone tuż przy ścieżkach?

Jeśli tuż przy ścieżce są rośliny, nie jest wskazane wielokrotne ich posypywanie popiołem drzewnym. Przy okazji warto pamiętać, że bardzo szkodliwe dla roślin może być posypywanie ścieżek solą. Nie należy tego robić.

Czy można wysypywać popiół na kompost?

Popiół można dosypywać do kompostu. Będzie tu z niego większy pożytek, niż gdy doda się go bezpośrednio do gleby. Nie można jednak sypać popiołu drzewnego w jedno miejsce, ale trzeba rozrzucać go po całej pryzmie.

Czy popiół z brykietów nadaje się do ogrodu?

Brykiety są produkowane z węgla brunatnego, więc teoretycznie popiół z nich nadaje się, do ogrodu. Jednak często do produkcji brykietów używane są substancje sklejające, a one mogą wpływać niekorzystnie na jakość gleby.

Popiół drzewny można też stosować wiosną i latem do oprószania roślin, kiedy są wilgotne, przeciw mszycom, a także do usypywania pierścieni wokół roślin, które są zagrożone przez ślimaki.

Otagowano , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *