Ziołowe rabatki na wsi

Ziołowe rabatki na wsi – Zielniki prababci wracają do łask

Ziołowe herbatki z przydomowego ogródka. Zdjęcie autorstwa lilartsy z Pexels

Wszystkie zioła wpływają na metabolizm człowieka. Mieszkając w mieście nie mamy wyjścia, jeśli chcemy w kuchni delektować się świeżymi ziołami i musimy je nabyć w supermarketach. Coraz częściej można je również nabyć w sklepach ogrodniczych lub kwiaciarniach. Są i tacy, którzy namiętnie zioła hodują na balkonie, w skrzynkach lub ozdobnych donicach. Nic dziwnego, że zioła mają tyle fanów, bo przecież świeże listki bazylii, oregano, czy tymianku nadają potrawą intensywny smak, którego nie zastąpi żadna paczuszka z suszonymi ziołami. Zioła wydzielają apetyczne aromaty, pobudzają trawienie oraz nadają potrawą niepowtarzalny smak.

Przydomowy zielnik na domowe herbatki

Jeśli udało nam się zamieszkać na wsi, to grzechem byłoby tego nie wykorzystać i nie stworzyć koło domu ziołowej rabatki. Oprócz walorów smakowych zioła posiadają również walory estetyczne, bowiem niektóre są w kolorze soczystej zieleni, a niektóre w odcieniach fioletu, żółci i szarości. Najnowsze odmiany tymianku, bazylii czy też szałwii lekarskiej możemy spotkać w bardzo atrakcyjnych kolorach, które z powodzeniem możemy wykorzystać na ziołową rabatkę. Zioła przemieszane na rabatce pod względem kolorystycznym będą prezentowały się bardzo okazale. W tym celu najlepiej zaadoptować jakiś kącik ogrodu, tak aby był on na tyle ustronny aby nikt po ziołach nie deptał.

Tak naprawdę nie tylko na wsi.

W zasadzie w każdym ogrodzie przyda się, choćby mała grządka z roślinami leczniczymi lub przyprawowymi. Ci którzy zdecydowali się żyć w zgodzie z naturą i w jej bliskim sąsiedztwie wiedzą jak cenne są dary pochodzące bezpośrednio od natury, a zioła niewątpliwie do nich należą. Do uprawy ziół w przydomowym ogródku nie trzeba chyba nikogo specjalnie przekonywać.

Aby ziołowa rabatka nie pozostała tylko ziołową rabatką należałoby ją zaprojektować w ciekawy sposób.

Ciekawą formą może być forma spiralnej piramidy zbudowanej z kamieni oraz ziemi. Na samej górze warto umieścić te zioła które lubią najwięcej słońca oraz niezbyt dużo wilgoci, bo właśnie takie warunki będą panowały na samej górze. Niżej należy posadzić zioła, które potrzebują trochę więcej wilgoci. Całą spiralę należy umieścić w nasłonecznionej części ogrodu i nieco osłoniętej np. Pod płotem. To dość ważne, gdyż jeśli zioła będą rosły w miejscu nieosłoniętym to olejki eteryczne wydzielane przez zioła zostaną rozwiane przez wiatr. Dobrym pomysłem byłoby umieszczenie obok spiralnej piramidy z ziołami oczka wodnego, wtedy w upalne dni woda parująca z oczka wodnego zwiększy wilgotność powietrza wokół ziół, co sprawi że ten zakątek będziemy czuli już z daleka w postaci przyjemnego ziołowego aromatu.

Pamiętajmy że niektóre zioła i rośliny mogą odstraszać komary(komarzyca, kocimiętka). Inne przyciągać koty (kocimiętka).  Zioła mogą tez odstraszać szkodniki w przydomowym ogródku. Dlatego warto sprawdzić jakie mogą mieć działanie dodatkowe. i nie zawsze wyrywać je z pomiędzy grządek ogrodowych.

Otagowano , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *